Príhovor šéfredaktora (Branislav A. Švorc)
Vážení čitatelia, milí kolegovia. Predstavujeme vám druhé číslo nášho elektronického vedeckého časopisu Mladá veda. Za niekoľko mesiacov, od vzniku prvého čísla, sme sa stretli s pozitívnym ohlasom na náš nápad – vydávať takýto časopis. Každý jeden ohlas nám dodáva energiu a posúva nás vpred. Možno ste si všimli už na našej webstránke, že naša redakčná rada sa rozrástla o ďalších nových odborníkov: doc. Pavel Chromý, prof. Paul R. Magocsi a doc. Petr Tománek. S profesorom P. R. Magocsim z Torontskej univerzity vám v tomto čísle tiež prinášame zaujímavý rozhovor. Neustále sa snažíme (nielen medzi našími kolegami) o šírenie informácií o Mladej vede. Začali sme, dúfam, zdarnú spoluprácu s Asociáciou doktorandov Slovenska. Tiež sa nám po niekoľkých mesiacoch podarilo zaregistrovať Mladú vedu v databáze Index Copernicus a pred pár dňami sme obdržali informáciu, že Mladú vedu akceptovala aj databáza ProQuest. Druhé číslo bude obsiahlejšie ako to predošlé. Tešíme sa zo záujmu autorov aj napriek ich mnohým školským a pracovným povinnostiam, že svoje články či vedecké štúdie publikovali práve v našom časopise. Za celú redakciu vám prajem veľa akademických a osobných úspechov.
ROZHOVORY S AKADEMIKMI
Rozhovor s historikom prof. Dr. P. R. Magocsim, PhD. (Branislav A. Švorc)
Profesor Paul Robert Magocsi patrí k tým americko-kanadským vedcom, ktorých vedecká dráha je dlhodobo spojená s výskumnými aktivitami v strednej a východnej Európe, vrátane Slovenskej republiky. V súčasnosti pôsobí ako profesor na Katedre dejín, Katedre politických vied a je tiež vedúcim katedry ukrajinistických štúdií Torontskej univerzity. Je medzinárodne uznávaným odboníkom pre vedné odbory História východnej a strednej Európy, Nacionalizmus, História Ukrajiny, Slovanská a východoeurópska imigrácia v USA, Karpatorusinistické štúdie. Jeho vedeckú kariéru reprezentuje súpis viac než 700 publikácií z viacerých vedných disciplín – histórie, bibliografie, jazykovedy, kartografie, politických vied. A od tohto druhého čísla Mladej vedy sa môžeme pochváliť, že profesor Magocsi je aj členom redakčnej rady nášho časopisu.
VEDECKÉ ŠTÚDIE
Formovanie teritoriálnej identity Čechov a Slovákov (Richard Nikischer)
Dnes, dvadsať rokov po rozdelení Československa, chcem v tomto článku pojednávať o formovaní teritoriálnej identity Čechov a Slovákov. Teritoriálna identita obyvateľov predstavuje ich teritoriálne povedomie, ich vzťah k regiónom, v rámci ktorých je inštitucionalizovaný prvok moci, kontroly či dominancie. Z konštruktivistického pohľadu je budovanie vzťahu medzi spoločnosťou a teritóriom považované za nikdy nekončiaci proces s otvoreným koncom. Vďaka historickej kolektívnej pamäti a kultúrnemu dedičstvu sú teritoriálne identity formované kontinuálne a minulé, dnes už neexistujúce územné celky prispievajú ku konštrukcii súčasných identít. Minulosť je tak prítomná v súčasnosti a pokiaľ chceme pochopiť dnešné teritoriálne identity, nesmieme ignorovať proces ich formovania a ponechať bokom historicko-geografický prístup k ich štúdiu. Proces formovania teritoriálnych identít Čechov a Slovákov sa odohrával v rozličnom sociopriestorovom kontexte a to aj napriek tomu, že Česi a Slováci žili niekoľko storočí v spoločných štátnych útvaroch. V tomto príspevku chcem stmeliť pohľad na históriu Čechov a Slovákov a ich teritoriálne povedomie. Kľúčové slová: teritoriálna identita, teritoriálne povedomie, národná identita, Česi, Slováci, proces identifikácie.